TURK TELEKOM CASUSLUK VE TELEFON DİNLEME DOSYASI: 15 TEMMUZ

Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı üzerinden yapılan teknik takip ve telefon dinleme faaliyetlerinin istihbarat şubelerine telekom sistem odalarından sağlanan fiber bağlantılarla yasadışı olarak gerçekleştirildiği İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açığa çıkarıldı.

Telefon dinleme skandalının FETÖ-Ak Parti arasındaki gerilimden önce 2010 tarihinde Türk Telekom müfettişi A.Ç. tarafından açığa çıkarıldığı, ancak soruşturma raporundan haberdar olan İstihbarat Şube’nin müfettişe ait bilgisayara ve dökümanlara el koyarak olayın üstünü kapatmaya çalıştığı iddianamede yer aldı.

Yasadışı dinleme ve casusluk soruşturması kapsamında müfettiş A.Ç. tarafından hazırlanan raporda, içlerinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve Dış misyonlar arasıda yer alan peer to peer devre bağlantıları ve Genel Kurmay Başkanlığı’na ait TAFICS hatları başta olmak üzere binlerce hattın yasadışı olarak dinlendiği ve yurt dışında yer alan bir IP adresine gönderildiği tespitine yer verildi.

Kaynak: Yeni Akit Gazetesi

http://www.yeniakit.com.tr/15temmuz/millet-destani/fetonun-turk-telekom-casusluk-ve-telefon-dinleme-skandali-11.html

NOT:


Cumhuriyat Başsavcılığı ile paylaştığımız ve 15 Temmuz sürecinde Tutuklanan Yarbay Levent Türkkan'ın ifadesine itiraf ettiği Genel Kurmay karargahının örgütün Telekom Yapılanması ile birlikte iştirak halinde dinlenmesi-espiyonaj faaliyeti ve sorumluları ile ilgili gereğinin yapılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık divanına kapsamlı bir rapor sunarak gereğini talep edilmiş, anılan başvurumuz üzerine espiyonaj faaliyetine ilişkin Bakanlık makamının 17/03/2014 tarih ve EGM/MÜF:2015/354 ile 18.02.2015 tarihli EGM/MÜF:2015/354 sayılı olurları ile tanzim edilen soruşturma raporları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na tevdi edilmiştir.