Türk Telekom Casusluk Dosyası: 2010

Bu belge hedef kitlesi nedeniyle Türkçe dilinde kaleme alınmıştır.

Görüş ve önerileriniz için APA diretörü Araksi Saroyan ile irtibata geçebilirsiniz.

2010 yılında kurucumuz Sayın Adem Çetinkaya tarafından tespit edilen espiyonaj dosyasına ilişkin Ulusal yayın organlarında yer alan haberler özetlenmiştir.

Haber7, Ulusal Kanal, Sabah, Akit

Türk Telekom'un sistem odası üzerinden yasadışı dinleme yaptığını tespit eden müfettiş A.Ç. FETÖ'nün hedefi oldu. Savcılığın, 'yasadışı dinleme ve casusluk' kapsamında ikinci bir soruşturma başlattığı öğrenildi. Paralel Devlet Yapılanması'nın gerçekleştirdiği yasadışı dinlemeleri için 2010 yılında Türk Telekom'un sistem odasını ele geçirdiği ortaya çıktı.

FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü)'ye yönelik yasadışı dinleme ve casusluk" kapsamında ikinci bir soruşturma yürüdüğü öğrenildi. Daha önce çoğunlukla İMEİ adresleri üzerinden sahte isimler kullanarak telefon dinlemesi yapılmasına ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame, geçen haftalarda İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. İkinci soruşturmada ise Türk Telekom santralları üzerinden yapılan ya-sadışı dinlemeler mercek altına alınıyor. Soruşturma, o dönem Telekom'da müfettiş olarak görev yapan A.Ç'nin şikayeti üzerine başlatıldı.

MÜFETTİŞİN RAPORUNDAN

2009-2010 yıllan arasında Türk Teleko-münikasyon A.Ş. Tefriş Kurulu Başkanlığında müfettiş olarak görev yapan A.Ç., Emniyet Genel Müdürlüğünce, "istihbarat faaliyetleri" gerekçe gösterilerek Türk Telekom'un sistem odası üzerinden hukuksuz bir şekilde telefon dinlemeleri ve teknik takip yapıldığını ortaya çıkardı. Müfettiş, hukuka ay kın dinlemelerden 245'inin devlet kurumları ile yurtdışı misyonlara, 1420'sinin Telekom santralları üzerinde sinyal veren askeri devrelere, 720 sinin devlet kurumları arasında tesis edilen Başbakanlık, Milli İstihbarat Teşkilatının devre bağlantılarına ilişkin olduğunu belirledi. Türkiye genelini kapsayacak şekilde mobil iletişimin de hukuka aykırı şekilde dinlendiğini ortaya çıkaran müfettiş, dinleme kayıtlarının, bir kısım bilgi notları da eklenerek, yurtdışında bir sunucuda (server) arşivlendigini saptadı.

MÜFETTİŞ RAPORUNU SİLDİLER

Taksim Polis Merkezinde hazırlanan fezleke dayanak gösterilerek, bir CD içinde yer alan yazışmalarla ilgisi olduğu iddiasıyla, AÇ hakkında 2011 yılında dava açıldı. A.Ç., savunmasında söz konusu yazışmaların kendisine ait olmadığını söyledi. Polisin el kovduğu bilgisayar harddiskinde AÇ'nin müfettiş olduğu döneme ait 47 soruşturma dosyası ve eklerinin silindiği bilirkişi tarafından belirlendi. Silinen dosyalar arasında Türk Telekom'daki yasadışı dinlemelere ilişkin müfettiş raporu ve ekleri de bulunuyordu.

Genelkurmay’dan Telekom'a Emniyet’ten Havelsan’a kadar pek çok stratejik kurumun mahrem bilgileri, FETÖ’cü bilişim şirketlerince ele geçirildi. FETÖ, bu çok gizli bilgileri yabancı ülkelerde de servis etti


KOZMİK MERKEZ ENDER SYS BİLİŞİM

Tarihin en büyük teknik casusluğunun detaylarıyla anlatıldığı rapora göre FETÖ, hem devletin belleğini yok etti, hem de mahrem bilgileri yabancı istihbarat teşkilatlarına servis etti. SABAH Özel İstihbarat'ın ulaştığı 93 sayfalık raporda adı geçen şirketlerden Endersys Bilişim, FETÖ'nün kozmik teknik istihbarat faaliyetlerinin merkezi konumunda. Endersys, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, ÖSYM, Sosyal Güvenlik Kurumu, TİB, Türksat ve üniversiteler gibi önemli kurumlara iş yaptı. Ayrıca TÜBİTAK, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), Roketsan ve Havelsan'la da çalıştı. Bu kurumlara Linux işletim sistemleri entegrasyonu, siber güvenlik, veri loglama, toplu SMS, bilgisayar ağı yönetimi gibi stratejik hizmetler verdi. Ve bütün faaliyetleri FETÖ'nün TÜBİTAK'ta etkin olduğu dönemde, bu kurumun desteğiyle gerçekleştirdi.

TİB OPERASYON ÜSSÜ HALİNE GELDİ

Bilişim güvenliğini sağlamakla görevli firmaların yaptığı tüm bu yazılımlar, izlemedinleme faaliyetleri için kullanıldı. Böylece devletin tüm teknik hafızası FETÖ'cülerin kontrolüne geçti. Ülke güvenliğini sağlamak amacıyla teknik istihbarat faaliyetleri yürütmek üzere kurulan TİB; FETÖ'nün, devletin gizli bilgilerini çaldığı ve kişilerin özel hayatına girdiği bir 'operasyon üssü'ne dönüştürüldü. Yaklaşık 2 milyar saatlik dinleme kaydını arşivleyecek hafızaya sahip TİB'de 130 milyon saatlik ses datası kayboldu. TİB, bu nedenle 15 Ağustos'ta resmen kapatıldı.

İNTERNET GÖRÜŞMELERİNE TAKİP

FETÖ'cü Endersys, TİB tarafından bir dönem kullanılan Voitap adlı özel dinleme yazılımını üretti ve TİB üzerinden Türkiye'de hedeflediği internet görüşmelerini izleyip dinledi. Voitap, Endersys'in ortaklarından olan Murat Balaban'ın geliştirdiği bir yazılım. Voitap'ın özelliği, internet üzerinden yapılan konuşmaları dinleyip kaydedebilmesi.

ELEKTRONİK CASUSLUK YAPTILAR

Voitap, 2007-2014 arasında TİB tarafından kullanıldı. Bu da FETÖ'nün TİB gibi dinleme üssü olan bir devlet kurumu üzerinden o tarihlerde internetteki telefon trafiğini kontrol ettiği anlamına geliyor. Voitap programında hedeflenen hatlar IP bazlı olarak dinlenerek kayıt altına alınıyor. Bu yazılımla yurtiçi ve dışında yapılan görüşmeler kaydedilebiliyor. Endersys'nin asıl amacı ise, kendi teknik takip sistemlerini hedef kurum ve firmalara kurup buralardan veri toplamaktı.

FETÖ SEMPATİZANI İSTİHBARAT UZMANI

MİT'in bir raporunda Voitap'ı geliştiren Murat Balaban'ın Gülen sempatizanı olduğu belirtiliyor. Boğaziçi Üniversitesi mezunu Balaban, yazılım mühendisliği ve teknik istihbarat konusunda uzman bir isim. Aynı raporda böcek davası sanığı FETÖ'cü Hasan Palaz, Barış Şimşek, İsmail Yenigül, İsmail Kokuroğlu, Sadettin Özkan, Erdal Çoban ve Ömer Faruk Şen de FETÖ'nün bilişim uzmanları olarak nitelendiriliyor. Raporda ayrıca Hasan Palaz'la iltisaklı olan FETÖ'cü bilişim şirketi Martin Telekom'un internet ve uydu üzerinden izleme-dinleme yaptığı ve Eskişehir merkezli Ülkem bilişim firmasının da FETÖ lehine teknik casusluk faaliyetleri yürüttüğü kaydediliyor.

İŞTE RAPORDA ADI GEÇEN O ŞİRKETLER
Rapor da adı geçen şirketler şunlar: İsim Tescil Bilişim AŞ, İsim Tescil İnternet Teknolojileri AŞ, Fins Bilişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, BS Bilgi Teknolojileri AŞ, Ölçü Bilişim Limited Şirketi, Empatel Telekom Hizmetleri Sanayi ve Limited Şirketi, Omtinel Telekomünikasyon Limited Şirketi, Endersys Bilişim Anonim Şirketi, Inforcept İletişim Teknolojileri Bilgisayar Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Vizyon Arge Teknoloji Anonim Şirketi, Inceptra Yazılım AŞ.

TELEKOM'DAKİ FETÖ KARARGAHI

FETÖ'nün Telekom'daki yapılanmasını ilk kez Aydınlık 26 Kasım 2015 tarihli “Türk Telekom'da FETÖ karargahı” başlıklı sürmanşet haberiyle kamuoyuna duyurmuştu. Haberde, FETÖ'nün 2010 yılında Türk Telekom'un sistem odasını ele geçirerek Türkiye genelinde yasa dışı dinleme ve teknik takipler gerçekleştirdiği aktarılmıştı. 2009-2010 yılları arasında Türk Telekomünikasyon A.Ş. Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda görevli müfettiş A.Ç.'nin Telekom'daki usulsüz dinlemeleri tespit edip rapor hazırladığı için kumpasla görevinden zorla istifa ettirildiği kaydedilmişti. A.Ç hakkında dava açılmış, polis bilgisayarına el koymuştu. Ancak müfettişin Telekom'daki hukuksuzlukları ortaya koyduğu raporuyla birlikte o döneme ait 47 soruşturma dosyasının yer aldığı harddiskin imha edildiği bilirkişiler tarafından tespit edilmişti.

MÜFETTİŞ RAPORUNU SİLENLER YAKALANDI

Soruşturmada ayrıca, 2010 yılında Telekom'daki hukuksuzluğu gözler önüne seren müfettiş raporunun Bilşim Şube'de görevli FETÖ'cü polisler tarafından imha edildiği belirlendi. Kimlikleri tespit edilen şüpheli polislerden bir kısmının yakalandığı öğrenildi. Şüpheli polislerin FETÖ'nün şifreli yazışma programı 'Bylock'u kullandıkları ortaya çıktı. Raporu sildikleri iddia edilen polislerden A.B. ve A.K. meslekten ihraç edildi. A.K.'nin FETÖ soruşturmasından tutuklu olduğu belirtildi.

NOT:


Cumhuriyat Başsavcılığı ile paylaştığımız ve 15 Temmuz sürecinde Tutuklanan Yarbay Levent Türkkan'ın ifadesine itiraf ettiği Genel Kurmay karargahının örgütün Telekom Yapılanması ile birlikte iştirak halinde dinlenmesi-espiyonaj faaliyeti ve sorumluları ile ilgili gereğinin yapılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık divanına kapsamlı bir rapor sunarak gereğini talep edilmiş, anılan başvurumuz üzerine espiyonaj faaliyetine ilişkin Bakanlık makamının 17/03/2014 tarih ve EGM/MÜF:2015/354 ile 18.02.2015 tarihli EGM/MÜF:2015/354 sayılı olurları ile tanzim edilen soruşturma raporları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na tevdi edilmiştir.